Stomatologia jest określana mianem dentystyki – jednakże te drugie objaśnienie pojawia się w praktyce znacznie rzadziej aniżeli pierwsze. W każdym czy też razie stomatologia jest jednym z wielu oddziałów medycyny. Przedmiot jej zainteresowania stanowią choroby zębów i dziąseł. Mimo pozorom, nie jest to pod żadnym pozorem pionierska gałąź leczenia – odkrycia archeologiczne dowodzą bowiem tego, że zęby uzdrawiano ludziom już przed kilkoma tysiącami lat.

W aspekcie stomatologii można wypunktować dużo specjalności. Pośród nich znajdują się m. in. stomatologia zachowawcza z endodoncją, protetyka stomatologiczna lub chirurgia zębowa. Z kolei doktor specjalizujący się w prezentowanej tu dziedzinie medycyny jest zwany z reguły stomatologiem lub też dentystą, chociaż w największym stopniu porządne są określenia lekarz dentysta i lekarz stomatolog.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych lekarzy speców, tak oraz tu jest wymagane zdobycie odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia i uprawnień – tak działa stomatolog. Umożliwiają to szkolące doktorów akademie lecznicze, jakich na obszarze Polski znajduje się parę. Każdy, kto pragnie się edukować w którejś z tych placówek musi zdać stosowny egzamin. Studia medyczne uważane są za ciężkie oraz wymagające od słuchaczy istotnego zaangażowania, a też wielkich nakładów pracy. Wizyta w gabinecie stomatologicznym prędzej czy w następnej kolejności nie ominie nikogo.

Dość alarmującym faktem jest to, że do dentystów trafiają coraz młodsi pacjenci. Wizyty u dentystów nie należą do przyjemnych – m. in. z tego względu ludzie z nimi zwlekają aż do ostatniej chwili. Myśl choćby o borowaniu jest nadzwyczaj zniechęcająca. Poza tym przy tej sposobności wypada koniecznie wtrącić o jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie o czynniku finansowym. W naszym kraju na wizyty w gabinetach speców funkcjonujących przy powszechnych przychodniach wypada niestety nadzwyczaj długo czekać. Pacjenci także w szeregu przypadków narzekają na zaniżony poziom zaświadczanych w nim usług. Inna kwestia, że nie wszelkie zabiegi są objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY