Terapeuci zajmujący się kwestią uzależnień zgodnie sugerują, iż mechanizm uzależnienia jest pokrewny niezależnie od tego, co jest przedmiotem uzależnienia. Mniejsza o to, czy figura jest uzależniona od aktu miłosnego, niejedzenia, jak jest w przypadku anoreksji czy również narkotyków Bazowym pytaniem neurobiologów, psychologów oraz psychiatrów jest to, czy podłożem uzależnienia będzie biologia czy psychika, to znaczy, czy przebiegi biologiczne zachodzące w mózgu odpowiadają za uzależnienia.

Odpowiedź na to pytanie jest nadzwyczaj istotna, bo to warunkuje sposób leczenia, jeżeli bowiem jest wina psychiki, to leczenie może polegać na psychoterapii, tudzież jeśli jest to wina procesów zachodzących w mózgu, powinno być prowadzone kurowanie farmakologiczne – tu pomoże ibogaina. Prowadzone były badania na bliźniakach jednojajowych jak również różnojajowych, jakie były dziećmi alkoholików, a wychowywane były w rozmaitych rodzinach.

Badania te wskazały, że jest możliwość dziedziczenia pewnego typu zaburzeń neurologicznych czy także biochemicznych, które przyczyniają się do rozwoju alkoholizmu w przyszłym tychże dzieci. Badania przeprowadzane na zwierzętach potwierdziły te same wyniki co na bliźniętach, czyli, iż jest większa podatność na tolerowanie alkoholu, czy również preferencji do picia alkoholu. Wyniki tych badań zapoczątkowały poszukiwania genów odpowiadających za rozwój pijaństwa. Nie ma jednej przyczyny choroby alkoholowej, w większości wypadków są niezwykle różnorodne i wobec tego przyjmuje się polietiologiczną genezę kierującą do uzależnienia.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY